Manicure

Manicure żelowy krok po kroku

Manicure żelowy to efektowna i trwała metoda stylizacji paznokci. Chociaż jest stosunkowo prosta do wykonania, potrzeba umiejętności i odpowiednio długiej praktyki, aby efekt stylizacji był zadowalający i trwały.

Staranne przygotowania

Zanim zaczniemy nakładać na paznokcie żel, trzeba odpowiednio je przygotować. Naturalne paznokcie muszą być oczyszczone z lakieru do paznokci i wszelkich odżywek. Na skórki wokół paznokci należy położyć specjalistyczny zmiękczacz do skórek, po czym usunąć je drewnianym patyczkiem. Lepiej unikać wycinania skórek cążkami jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Po usunięciu skórek paznokcie należy opiłować, a płytkę spiłować i zmatowić tak, by przygotować ją na położenie żelu. Tutaj konieczna jest szczególna ostrożność i precyzja. Nie należy piłować zbyt mocno, gdyż grozi to przepiłowaniem płytki i uszkodzeniem struktury paznokcia. Szczególnie trzeba na to uważać, kiedy robimy manicure żelowy na osłabionych lub cienkich paznokciach. Opiłowaną i zmatowioną płytkę przemywamy specjalnym odtłuszczaczem. Kiedy cleaner odparuje, na naturalną płytkę należy nałożyć primer, czyli specjalny lakier bazowy i utwardzić go w lampie wedle czasu podanego przez producenta. Primer zwiększa przyczepność pozostałych powłok, łącząc je z płytką paznokcia.

Budowanie paznokcia

Kiedy utwardzimy primer, przechodzimy do najtrudniejszej części manicure żelowego – zbudowania żelowego paznokcia. Możemy to zrobić na tipsie lub na szablonie. Tipsy należy dobrać do rozmiaru paznokci, przykleić specjalnym klejem, dociąć i opiłować. Szablon trzeba przykleić do palca pod paznokciem tak, by ściśle przylegał do płytki od spodu. Kiedy już przygotujemy podstawy, możemy zacząć nakładanie żelu budującego. Powłoki żelowe nakładamy cienkimi warstwami. Trzeba bardzo uważać, by żel nie dotykał skórek wokół paznokcia, nie „zalewamy ich”. Pierwsza warstwa buduje kształt i długość paznokcia. W przypadku tipsa będzie cieńsza, w przypadku szablonu należy zwrócić większą uwagę na część poza naturalną płytką, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na przedłużenie paznokci.

Kolejne warstwy żelu budują idealny kształt paznokci czyli tzw „krzywą C”. Przyjmuje się, że to właściwego zbudowania paznokcia należy położyć trzy warstwy żelu budującego. Każdą z warstw utwardzamy w lampie UV i przemywaniu cleanerem. Po nałożeniu drugiej warstwy delikatnie piłujemy paznokieć w celu nadania mu idealnego kształtu. To bardzo ważne, gdyż dobrze zbudowana krzywa C nie tylko nadaje paznokciom estetykę, ale także wpływa na trwałość manicure, zapobiegając jego pękaniu pod wpływem naprężeń. Trzecia, ostatnia warstwa to warstwa wykończeniowa. Powinna być najcieńsza i tutaj możemy zastosować żel kolorowy. Tej warstwy już nie należy piłować po utwardzeniu, gdyż jako finalne wykończenie powinna być gładka i błyszcząca. Jeśli jest taka potrzeba, kolorowy żel można nałożyć dwukrotnie, za każdym razem utwardzając. Po utwardzeniu ostatniej warstwy, przemywamy ją cleanerem i natłuszczamy skórki oliwką.
Jak widać, technika wykonania manicure żelowego nie jest trudna, ale wymaga specjalistycznego sprzętu i preparatów oraz sporej precyzji i umiejętności podczas budowania paznokcia. Jeśli nie czujemy się na siłach by wykonać ten zabieg samodzielnie, wybierzmy się na profesjonalny kurs stylizacji paznokci lub po prostu pójdźmy na zabieg do wykwalifikowanej stylistki.