Uroda

Fryzjerstwo – sprawdź czy to zawód dla ciebie

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem swojej zawodowej ścieżki i rozważasz pracę jako fryzjer, warto abyś zapoznał się z podstawowymi wymogami jakie postawi przed tobą ta profesja. Dobrze jeśli poznasz główne zalety i wady wynikające z wybrania właśnie takiej kariery zawodowej.

Co trzeba zrobić, aby zostać fryzjerem

Przede wszystkim, przed podjęciem edukacji w tym kierunku, warto zastanowić się, czy posiadasz choć podstawowe predyspozycje. Jest to praca wymagająca zdolności manualnych oraz komunikatywności. Jeśli masz przysłowiowe dwie lewe ręce lub nie jesteś zbyt towarzyski i rozmowny, może być ci na dłuższą metę ciężko.

Ten zawód wymaga konkretnych umiejętności, dlatego konieczne jest ukończenie odpowiedniej tematycznej szkoły średniej. Może być to szkoła zawodowa, technikum lub liceum o kierunku fryzjerskim. W trakcie edukacji, poza zdobywaniem wiedzy teoretycznej, będziesz miał szansę, by sprawdzić i potrenować swoje umiejętności podczas obowiązkowych praktyk. Warto udać się na nie do dobrego salonu, który zainspiruje cię na przyszłość. Czy będzie to salon w dużym mieście, czy w mniejszym, jak na przykład salon fryzjerski w Pszczynie, wszędzie można znaleźć taki, w którym pracują godni naśladowania pasjonaci.

Pod koniec edukacji będziesz musiał podjąć decyzję czy chcesz zatrudnić się w salonie jako etatowy pracownik, czy wolisz pracować na własny rachunek i otworzyć swoją działalność gospodarczą. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego każdy sam musi zastanowić się jaka forma będzie dla niego wygodniejsza i atrakcyjniejsza.

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać dobry fryzjer?

Wbrew pozorom, umiejętność poprawnego obcięcia włosów, to tylko wierzchołek góry lodowej. Współcześnie od fryzjera oczekuje się znacznie więcej, a ranga tego zawodu bardzo się podniosła. Jeśli będziesz dobry w tym co robisz i stale będziesz się rozwijał i doszkalał, masz szansę zdobyć wierne grono klientów, którzy docenią twoją pracę i odpowiednio ją wynagrodzą. 

Aktualnie oczekuje się, że fryzjer będzie potrafił nie tylko wykonać dobre strzyżenie, ale również prawidłowo doradzić w zakresie doboru fryzury odpowiedniej do typu urody i kształtu twarzy. Do tego wykona staranne, zgodne z życzeniem klienta farbowanie na wysokiej jakości produktach, które nie zniszczą włosów. Konieczna jest również znajomość i umiejętność wykonania zabiegów pielęgnacyjnych. 

Nie mniej ważną cechą dobrego fryzjera jest komunikatywność, otwartość i umiejętność dopasowania się do potrzeb klienta. Są tacy, którzy przychodząc do ciebie będą oczekiwać miłej pogawędki, podczas gdy inni będą woleć ciszę i traktować ten czas jako okazję do wypoczynku.

Warto przemyśleć wszystkie powyższe aspekty pracy fryzjera i świadomie podąć decyzję, czy to praca dla ciebie.

Przy współpracy z http://www.fryzjerdaisy.pl/